Słodkie przekąski to prawdziwa zmora wszystkich rodziców i opiekunów małych dzieci. Maluchy chętnie sięgają po batoniki, żelki czy ciasteczka, całkowicie ignorując ostrzeżenia o próchnicy. Okazuje się, że próchnica to nie jedyny problem, który wiąże się z nadmiernym spożycie słodkich przekąsek. Koniecznie warto przyjrzeć się temu problemowi z bliska.

Jakie zagrożenie niesie nadmierne spożycie cukru?

Zbilansowana dieta jest podstawą naszego zdrowia i dobrego samopoczucia – przekonują lekarze i dietetycy. Dieta powinna być zróżnicowana, pełna świeżych warzyw i owoców, zgodna z zaleceniami piramidy żywienia. Na samym szczycie piramidy żywienia znajdują się słodycze i przekąski, które nie są zalecane do spożycia lub też można spożywać je okazjonalnie. Problemem w ich przypadku jest skład – słodkie przekąski pełne są cukrów prostych, które nie tylko nie dostarczają dużo energii, ale też szybko przekładają się na zwiększanie masy ciała. Problemem jest również żywność wysoko przetworzona, w której składzie znajdują się głównie tłuszcze, ale i konserwanty. Nadmierne spożycie takich produktów prowadzi do postępującej otyłości, ale również do chorób sercowych, problemów z cerą, próchnicy. Aby zapobiec temu problemowi, rekomenduje się spożywanie słodkości tworzonych w domu, składających się ze znacznie mniejszej ilości cukru.

Jakie słodycze warto tworzyć w domu?

Możliwości na stworzenie domowych słodkich przekąsek jest bez liku. Przede wszystkim warto stawiać na przetwory p konfitury z jeżyn czy dżemy truskawkowe to klasyka, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym. Warto również piec ciasta – to doskonały sposób na to, aby wspólnie z dziećmi spędzić czas i zapewnić im słodką przekąskę domowego wyrobu. W czasie lata możemy pokusić się również o stworzenie domowych lodów – nie jest to trudne!