Sprawne funkcjonowanie samochodu nie byłoby możliwe bez różnego rodzaju płynów eksploatacyjnych i olejów. O tym, że raz na około 10 tysięcy kilometrów (lub raz do roku) należy wymienić olej silnikowy w aucie, wie praktycznie każdy właściciel samochodu. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że okresowej wymianie płynów i olejów podlegają także inne układy samochodowe. Jakie dokładnie i kiedy wymiana konkretnych płynów czy olejów jest wskazana?
Olej silnikowy
Olej silnikowy jest niezwykle istotnym elementem smarującym silnika, bez którego jego działanie nie byłoby możliwe. Prawidłowe parametry oleju zapewniają wysokie osiągi i sprawność jednostki napędowej. Z czasem jednak olej silnikowy się zużywa i konieczna jest jego wymiana. Producenci w specyfikacji swoich pojazdów zawsze wskazują, ile wynosi przebieg, po którym należy jej dokonać. Zazwyczaj oscyluje on w granicach 10 -15 tysięcy kilometrów, jeśli natomiast nie jeździmy dużo, to zaleca się dokonanie wymiany oleju silnikowego raz do roku.
Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów silnikowych, które dzielą się przede wszystkim na trzy podstawowe kategorie:
- oleje mineralne
- oleje półsyntetyczne
- oleje syntetyczne
Oleje mineralne stosowane są do starszych silników. Natomiast półsyntetyczne, które łączą w sobie cechy olejów mineralnych i syntetycznych oraz oleje syntetyczne, używane są w nowszych jednostkach napędowych. Przy czym oleje różnią się między sobą nie tylko swoim typem, ale także klasą lepkości, co z kolei przekłada się na ich działanie w określonych zakresach temperatur (więcej informacji na ten temat znajdziesz na iParts.pl).
Oleje przekładniowe
Kolejną kategorią olejów, które z czasem podlegają wymianie, są oleje przekładniowe, czyli te, które są używane w skrzyniach biegów i dyferencjałach. Tutaj wymiana oleju także powinna odbywać się według zaleceń producenta i w przypadku zwykłych samochodów nie musi być ona realizowana częściej niż co 60-120 tysięcy kilometrów. Główny podział olejów przekładniowych obejmuje:
- oleje do skrzyń manualnych
- oleje do skrzyń automatycznych
- oleje do dyferencjału
Dobór odpowiedniego typu oleju odbywa się podobnie, jak w przypadku oleju silnikowego, czyli należy kierować się zaleceniami producenta. Przy czym zastosowanie znajduje tutaj także zasada, aby używać zawsze tego samego rodzaju oleju, który był zalany do skrzyni czy dyferencjału wcześniej.
Pozostałe płyny samochodowe
Na olejach silnikowych i przekładniowych sprawa się nie kończy. Wiele innych układów samochodowych także opiera swoje działanie o oleje i płyny, które częściej albo rzadziej podlegają wymianie lub uzupełnieniu. Najbardziej eksploatowanym płynem jest oczywiście płyn do spryskiwaczy, który wbrew pozorom jest niezwykle istotnymi, ponieważ gwarantuje nam optymalną widoczność w razie zabrudzenia szyby.
Innymi ważnymi płynami jest płyn do chłodnic, którego poziom należy kontrolować. Ponadto układami, które nie mogłyby funkcjonować bez odpowiednich płynów czy olejów, jest również hydrauliczne wspomaganie kierownicy oraz układ hamulcowy.