Branża budowlana dokonała ogromnych postępów na przestrzeni ostatnich dekad. Odpowiadają za to różne czynniki, ale siłą napędową tego postępu było odkrycie wielu nowych materiałów do budowy. Konstrukcje żelbetowe należą do jednych z najważniejszych rozwiązań jakie pojawiły się w budownictwie.
Czym są konstrukcje z żelbetu?
Żelbet został opracowany poprzez połączenie betonu i stali zbrojeniowej. Elementy stalowe powodują, że konstrukcje z żelbetu są odporne na obciążenia zmienne. Z kolei beton gwarantuje wytrzymałość na obciążenia stałe. Dzięki temu połączeniu, konstrukcje żelbetowe są w stanie zapewnić trwałość z której są tak znane.
Dodatki stalowe stosowane przy tworzeniu konstrukcji żelbetowych mogą być różne. Często są to pręty albo siatki, które z reguły są bardzo wygodne w użyciu. Nie brakuje jednak struktur gdzie stal została dodana w formie lin lub kabli. Ta różnorodność sprawia, że z żelbetu można tworzyć elementy o dowolnym kształcie.
Wady i zalety żelbetu
Podstawową zaletą konstrukcji żelbetowych jest oczywiście jego wytrzymałość. Oprócz tego żelbet jest ognioodporny. Dzięki temu materiał ten sprawia, że budynki mogą przetrwać nawet w bardzo ciężkich warunkach.
Wadą żelbetu może być jednak to, że konstrukcje z niego osiągają bardzo dużą wagę. Dlatego też użycie ich na placu budowy wymaga ostrożności. Inną kwestią jest też to, że pomimo tego, że żelbet zapewnia możliwość tworzenia struktur o różnych kształtach, po ich uformowaniu nie może być zmieniany. To właśnie jego wytrzymałość powoduje, że przy nanoszeniu poprawek podczas budowy, konstrukcje żelbetowe mogą okazać się problematyczne.
Gdzie używany jest żelbet?
Konstrukcje żelbetowe mogą być uformowane w różny sposób. Dzięki temu z żelbetu bez problemu można budować zarówno ściany, jak i kłaść fundamenty. Nic więc dziwnego, że konstrukcje żelbetowe są obecne w zdecydowanej większości budowli jakie powstały w ostatnich czasach.
Żelbet jest powszechny zwłaszcza w budownictwie przemysłowym, co jest motywowane jego odpornością na zniszczenie przez ogień i inne zagrożenia. Dlatego też z żelbetu budowanych jest wiele hal produkcyjnych i fabryk. Konstrukcje z żelbetu stanowią także dobry wybór w obiektach o przeznaczeniu sportowym, takich jak stadiony.
Konstrukcje z żelbetu są także częste przy budowie budynków przeznaczonych do zamieszkania. Żelbet może tworzyć tam fundamenty, ściany, bądź schody, ale niemalże zawsze obecny jest w pewnej formie. Pokazuje to, że materiał ten jest niezwykle uniwersalny i swoje miejsce znajdzie wszędzie.
Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.