Środki trwałe to coś, bez czego żadna firma nie może funkcjonować. Są to różnego rodzaju urządzenia, najczęściej specjalnie oznaczone za pomocą etykietek. Każda z nich ma kod kreskowy i jest bardzo trwała. Nie można jej uszkodzić, ciężko także usunąć. Naklejki te bardzo pomagają w czasie inwentaryzacji.
Oprogramowanie do inwentaryzacji środków trwałych – do czego jest potrzebne?
Oprogramowanie do inwentaryzacji środków trwałych przyda się na pewno wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z dużą ilością środków trwałych, których ręczne spisywanie i liczenie jest bardzo pracochłonne i niesie ze sobą ryzyko pomyłki. Specjalne oprogramowania do inwentaryzacji środków trwałych znacznie ułatwiają to zadanie. Ich dodatkową funkcją jest to, że mają mobilny czytnik, który automatycznie aktualizuje inwentaryzację, a na koniec tworzą raport podsumowujący Niektóre programy, te najbardziej nowoczesne, mogą nawet przekazywać pewne sugestie dotyczące działań, które należałoby podjąć, aby poprawić sytuację w firmie.
Co powinno zawierać dobre oprogramowanie do inwentaryzacji środków trwałych?
Na rynku dostępnych jest wiele dobrych programów do inwentaryzacji środków trwałych. Wybór uzależniony powinien być od założeń remanentu i od jego celu, a przy tym powinien być łatwy i prosty w obsłudze. Oprogramowanie do inwentaryzacji powinno umożliwić osobom na nim pracującym pełen zakres działań, czyli sprawne nanoszenie danych, aktualizację bieżących stanów magazynowych, połączenie z czytnikami mobilnymi, a także powinno być połączone z mobilnymi czytnikami. Program taki musi mieć opcję zliczania wszystkich informacji, a na koniec możliwość drukowania raportu końcowego.Najważniejszą cechą każdego dobrego oprogramowania do inwentaryzacji środków trwałych jest przede wszystkim ich intuicyjność, a także prostota w obsłudze.
Bezpłatne programy do inwentaryzacji – czy warto z nich korzystać?
W Internecie pełno jest darmowych programów do inwentaryzacji. Są one jednak dostępne albo na krótki okres czasu albo mają bardzo mało funkcji, czyli mogą np. nie generować wyników końcowych inwentaryzacji. Bezpłatne darmowe programy do inwentaryzacji mogą nie zawierać również wymaganych zabezpieczeń. Programy te najczęściej współpracują z chmurami, na których zapisane są różnego rodzaju dane. Brak zabezpieczeń może spowodować wyciek informacji poufnych, a to łączy się z poważnymi konsekwencjami, także finansowymi. Warto postawić na sprawdzone i całkowicie bezpieczne oprogramowanie od znanego producenta.
Więcej informacji znajdziesz na stronie oprogramowanie do inwentaryzacji środków trwałych.