Dobre i wygodne buty narciarskie pozwolą ci czerpać większą przyjemność z szusowania po stokach. Wybierając je, musisz zwrócić szczególną uwagę na ich trzy parametry: długość wkładki, szerokość wewnętrznej części modelu oraz twardość skorupy. Ostatnim parametrem wartym sprawdzenia jest cena.

Jak określić właściwą długość wkładki?

Dawniej uważano, że dobre buty narciarskie męskie powinny być wybierane w rozmiarze ciut większym od rozmiaru stopy – przynajmniej o te pół rozmiaru. Nie jest to jednak prawda i nie powinieneś kierować się tą zasadą, gdyż miała ona rację bytu wyłącznie kilkanaście lat temu, kiedy to na rynku występowały zupełnie inne, mniej zaawansowane modele butów narciarskich.

W takim wypadku aby określić odpowiedni dla siebie rozmiar buta musisz po prostu dokładnie zmierzyć swoją stopę. Pobierz jej długość (w centymetrach) i szerokość (w milimetrach). Zmierz stopę bardzo dokładnie i zapisz uzyskane wyniki, a następnie dopasuj je do tabeli rozmiarów wybranego producenta.

Jak na podstawie pobranych wymiarów dobrać odpowiedni rozmiar butów?

Im częściej jeździsz na nartach, tym bardziej wygodne powinny być twoje buty. Z tego względu możesz być skłonny wybrać te w nieco większym rozmiarze od standardowego, jednakże nie jest to dobre posunięcie. Kiepsko dopasowane obuwie nie zagwarantują ci pełnej kontroli. Przez to mogą wręcz utrudnić jazdę na nartach i nie pozwolić na wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów, czyli np. ostrych skrętów.

Jeżeli twoja przygoda z nartami trwa już kilka ładnych lat, spokojnie możesz sobie pozwolić na zakup butów narciarskich męskich mocno przylegających do stóp, takich dosłownie „na styk”. Luz w twoim przypadku nie będzie zalecany. Ciasne obuwie to i większa kontrola nad nartami.

Na jaki typ twardości obuwia warto się zdecydować?

Poziom twardości butów narciarskich określa się wyrażeniem „flex”. Producenci na ogół podają ją w nazwie produktu, umieszczając ją tuż za słówkiem flex. Twardość butów narciarskich wynosi przeważnie od 50 do 150. Ten parametr musisz dostosować do swoich własnych potrzeb i… umiejętności.

Im większa jest wartość, tym twardszy będzie but. Nie powinien być on jednak zbyt twardy. Buty narciarskie męskie najlepiej wybierać w przedziale twardości 80-130. Jeżeli postawisz na te bardziej miękkie, najprawdopodobniej zużyjesz je totalnie już podczas jednego sezonu; z kolei te twardsze mają swoje zastosowanie, jednakże są kierowane głównie do zawodowców.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.