Szablony dekoracyjne są gotowymi płytkami wykonanymi z różnego rodzaju materiałów, np. drewna lub tworzywa sztucznego. Płytki te mają wycięte na sobie różnorodne wzory, które po przyłożeniu do ściany pozwolą stworzyć na niej ciekawy wzór.

Zastosowanie szablonów dekoracyjnych

Szablony dekoracyjne pozwalają w łatwy i prosty sposób nadać wnętrzu charakteru. Stosować można je na ścianach oraz innych prostych powierzchniach, a bogactwo ich wzorów pozwoli dobrać je do każdego miejsca, np. pokoju dziecka lub salonu.

Do wypełnienia szablonu używać można farby ścienne oraz różne masy i pasty strukturalne, które umożliwią stworzyć ciekawe efekty na ścianach. Szablony dekoracyjne mogą być także wypełnione farbami świecącymi w ciemności. Dzięki wielu możliwością szablony pozwolą odświeżyć pomieszczenia. Szablony dekoracyjne mogą być stosowane do ozdabiania mebli oraz innych płaskich powierzchni, a namalowany na nich wzór jest wyjątkowy i pozwala stworzyć ze starych wnętrz zupełnie coś nowego.

Rodzaje szablonów dekoracyjnych

Szablony do dekorowania ścian występują w dużej ilości wzorów. Dostępne są klasyczne wzory roślin lub zwierząt, a także fantazyjne i nowoczesnej grafiki.

 Najbardziej znanym podziałem szablonów dekoracyjnych jest podział na:
  • szablony jednorazowe – są one cienkie i występują w wersji naklejanej na ścianę. Mimo że szablony jednorazowe są dość cienkie nie sprawiają kłopotów podczas malowania, a farba rozchodzi się po nich w sposób odpowiedni, nie rozlewa się i nie przerywa materiału z jakiego wykonany jest szablon,
  • szablony wielokrotnego użytku – wykonane są z grubego, trwałego materiału. Wszystkie elementy szablonu są ze sobą dokładnie połączone, co pozwala na wykorzystanie jednego szablonu do ozdoby wielu pomieszczeń. Szablony wielokrotnego użytku nadają się do modyfikowania wzorów, co pozwoli osiągnąć niepowtarzalny efekt.

Cena szablonów dekoracyjnych

Szablony do dekorowania ścian dostępne są w różnych cenach, na którą składa się materiał z jakiego szablon jest wykonany oraz jego wymiar. Najczęstszy wymiar to 50 x 20 cm, a jego cena wynosi około kilkunastu złotych.

Jaką farbą malować szablony?

Podczas wyboru farby trzeba zastanowić się w jaki sposób będzie ona nakładana na szablon. Można użyć do tego gąbki, którą namaczamy w farbie i dokładnie zapełniamy wolne miejsca szablonu. Kolejnym sposobem na udekorowanie ściany przy użyciu szablonu jest zakup farby w sztyfcie, którą nakłada się łatwo i szybko.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony dekoracyjne.