Dla początkującego, jak i dla zaawansowanego narciarza dobrze dobrane buty narciarskie są niezmiernie ważną kwestią. To one powodują, że jazda na nartach jest przyjemna i komfortowa oraz oczywiście bezpieczna. Podstawowym czynnikiem przy wyborze butów narciarskich jest rozmiar stopy, a także wiek oraz płeć narciarza.

Wygoda i poczucie kontroli

Kupując buty narciarskie damskie, męskie lub dziecięce należy zwrócić uwagę, poza rozmiarem, na sztywność buta czyli flex, a także kształt jego skorupy i cholewki. Odpowiedni rozmiar dobiera się mierząc długość i szerokość stopy. Buty narciarskie przymierza się zapinając wszystkie klamry i stając na lekko ugiętych nogach tak, jak przy jeździe na nartach. Wybór właściwego flexu związany jest z umiejętnościami narciarskimi i budową ciała narciarza. Stąd im większe umiejętności narciarskie i potężniejsza budowa ciała, tym but powinien być sztywniejszy. Wskaźniki twardości butów narciarskich damskich są inne niż męskich.

Buty narciarskie damskie

Kobiece łydki położone są niżej niż męskie. Ta różnica w budowie anatomicznej powoduje, że również buty narciarskie damskie są zbudowane trochę inaczej niż buty męskie. Niższa jest cholewka w kobiecych butach i rozszerza się ku górze, dopasowując się do kształtu łydki. Cieplejsze są też wewnętrzne wkładki, bo kobiety są bardziej wrażliwe na zimno.Również szerokość butów narciarskich damskich jest inna niż męskich. Kobiece stopy są delikatniejsze i węższe, stąd objętość buta jest mniejsza.

Buty dla każdej narciarki

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, mają różne poziomy umiejętności i style jazdy. Mogą więc wybierać spośród butów dla początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych i zawodniczek.Po określeniu swoich umiejętności narciarskich, dobiera się buty o określonej sztywności. W przypadku poczatkujących narciarek zaleca się flex miedzy 60 a 70. Dla zaawansowanych zawodników flex wynosi powyżej 90.

Stylowe kolory i ciekawa grafika

Oryginalny design i ciekawa kolorystyka oraz grafika butów narciarskich damskich sprawia, że jest w czym wybierać. Przeważają wśród nich jasne, często białe kolory, z barwnymi wstawkami na klamrach i wkładce. Choć nie tylko. Czarne buty z akcentami fioletu, żółci lub czerwieni też prezentują się doskonale do kolorowych damskich kombinezonów.Ich zaletą jest to, że są lżejsze od butów męskich. Wynika to z mniejszej skorupy buta i stosowanej do ich produkcji mieszanki tworzywa sztucznego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/meskie-cat-19.