Jeżeli jesteście pasjonatami ogrodów japońskich, z pewnością wiecie co to są niwaki, dlaczego błędnie nazywane są drzewkami bonsai i z jakich drzew najlepiej tworzyć własne niwaki w ogrodzie. Przyjrzyjmy się bliżej tematyce formowania i przycinania tych cudownych okazów ogrodowych.

Jakie drzewa formuje się, aby powstały niwaki?

Najlepszymi drzewami rosnącymi w Polsce, które idealnie nadają się do formowania niwaków, są sosny i jałowce.

Wybierając konkretną odmianę drzewa iglastego, warto stawiać na gatunki wolno rosnące, które są jeszcze łatwiejsze w przycinaniu i formowaniu.

Sosna pięknym niwakiem

Jednym z najlepszych drzew do formowania niwaków jest sosna zwyczajna. Może rosnąć nawet przez 700 lat, a jej kora dzięki grubości i naturalnych spękania, ma wyjątkowo oryginalny wygląd.

Sosna nie potrzebuje specjalistycznych warunków klimatycznych, aby zdrowo wzrastać, a przy regularnym przycinaniu już po kilku latach od posadzenia, uzyskamy właściwe formy takie jak kule czy chmurki.

Jałowiec i jego odmiany a niwaki

Kolejną znaną rośliną iglastą i wiecznie zieloną, z której równie szybko i łatwo można kształtować niwaki, jest jałowiec. Znany w Polsce jako wysoki krzew, rzadziej niskie drzewo, ma ponad 60 odmian i doskonale komponuje się z innymi roślinami w japońskich ogrodach.

Tutaj również nie ma jakiś konkretnych uwarunkowań klimatycznych, jałowiec łatwo przetrzymuje zarówno suszę jak i mróz, doskonale prezentuje się w ogrodzie, dlatego tak chętnie jest wybierany jako roślina do formowania niwaków.

Na czym polega formowanie niwaków?

Kiedy drzewko ma już kilka lat i chcemy je odmłodzić, doskonałym pomysłem jest stworzenie z niego niwaka. Trudniej przycina się młode drzewka, najbardziej polecane są odmiany starsze, które w ogrodzie rosną już kilka lat. jak zacząć przycinacie takiego drzewka?

Najpierw trzeba wyciąć wszystkie stare i niepotrzebne gałązki, określić formę jaką chcemy uzyskać po pełnym ukształtowaniu niwaka i przycinać od góry do dołu tak, aby w końcowym efekcie otrzymać drzewko z kulkami bądź chmurkami. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczanie gałęzi z sęków, dzięki czemu niwak wygląda jeszcze korzystniej.

Kształty niwaków z jałowca i sosny

Przy formowaniu niwaków z jałowca najlepiej tworzyć figury płaskie, w przypadku sosny doskonale prezentują się kulki, chmury i inne kształty przestrzenne.

Nie musimy przy tym martwić się o powstałe na gałęziach otwarte rany, samoczynnie zasklepią się żywicą, a roślina w tym miejscu nadal będzie zdrowa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.