Chyba każdemu kierowcy zależy na tym, aby zostawić swój samochód na bezpiecznym parkingu. W sumie jeżeli chodzi o kierowców samochodów osobowych to bezpieczny parking nie zawsze jest głównym kryterium, którym się kierują. Ważniejsze jest to, czy jest miejsce na parkingu. Drugoplanowe, czy parking jest bezpieczny. To niestety znak czasów. Samochodów przybywa, miejsc parkingowych niekoniecznie.

I każdy kierowca samochodu osobowego intuicyjnie wie, jaki parking może uznać za bezpieczny. Będzie to taki parking, na którym samochód będzie bezpieczny. Nie zostanie ani uszkodzony, ani co gorsza skradziony czy okradziony. Według kierowców osobówek, takich parkingów jest bardzo dużo i są stosunkowo łatwo dostępne. Ale jak naprawdę wygląda sytuacja? Jak całość wygląda z perspektywy kierowców ciężarówek?

Bezpieczny parking w oczach kierowców ciężarówek

W większości, kierowcy ciężarówek, uważają, że bezpieczny parking nie istnieje. I nie ważne jak w przepisach parking definicja miejsce postojowe określa. Liczy się praktyka. A ta przemawia za tym, że bezpiecznych parkingów jest tym mniej im droższy towar wieziemy. Jedyne co się liczy to fakt, czy wybrany przez kierowcę parking spełnia warunki pozwalające na uzyskanie odszkodowania w przypadku np. kradzieży towaru. I to jest kluczowe. Fakt, czy parking spełnia normy określone w OWU jakim dysponuje dana firma przewozowa.

Dzieje się tak, gdyż nawet parking strzeżony nie daje gwarancji, że przewożone towary nie zostaną ukradzione. Wiadomo, że im droższy jest przewożony towar, tym ryzyko jego utraty jest większe I kierowcy ciężarówek wiedzą o tym doskonale.

Bezpieczny parking w oczach przewoźnika

Jeżeli podchodzimy do tematu bezpiecznego parkingu z pozycji przewoźnika, to jedno jest pewne. Nie ważne są reklamy i zapewnienia obsługi parkingu o jego bezpieczeństwie. Ważne jest, czy dany parking spełnia określone warunki. Jakie to warunki? Mogą być różne, więc nie można podać ich dokładnego brzmienia. Są określone w warunkach ubezpieczenia OCP. Jeżeli miejsce, w którym się zatrzymujemy, spełnia te warunki, jest bezpieczne. Gdyż za ewentualne zdarzenia, które mogą zaistnieć w tym miejscu, będzie odpowiadał ubezpieczyciel.

Jak można zauważyć jest różnica pomiędzy postrzeganiem bezpiecznego parkingu przez kierowców osobówek i ciężarówek. To co dla jednych jest bezpiecznym parkingiem, dla innych niekoniecznie nim jest. I należy o tym pamiętać.