Konstrukcje żelbetowe cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie ma pojęcia, z czego wykonane są te niesamowite materiały budowlane. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Co warto wiedzieć?

Konstrukcje żelbetowe najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak połączenie betonu z solidnymi prętami ze stali konstrukcyjnej. Dzięki doskonałej przyczepności i identycznej rozszerzalności cieplnej wymienione materiały bardzo dobrze współpracują ze sobą.

Beton jest jednym z tych materiałów, który zapewnia stali ochronę antykorozyjną. Nie można zapominać również o tym, że beton skutecznie chroni przez ogniem i co najważniejsze zabezpiecza pręty stalowe przed wyboczeniem.

Dlaczego warto?

Konstrukcje wykonane z żelbetu zapewniają dużą sztywność i małe ugięcie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że producenci są w stanie dowolnie formować złożone elementy konstrukcyjne.

Konstrukcja żelbetowa może pochwalić się bardzo wysoką trwałością i niesamowitą odpornością dynamiczną. Do największych zalet można zaliczyć również niskie koszty utrzymania. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest wyobrazić sobie nowoczesne budownictwo bez konstrukcji żelbetowych.

Żelbetowe konstrukcje umożliwiają przenoszenie bardzo dużych obciążeń, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest wykorzystać przestrzeń. Nowoczesne budynki wznoszone w technologii żelbetowej mogą pochwalić się także wysoką sztywnością, dlatego też bez problemu można postawić nawet bardzo skomplikowane bryły. Do największych atutów można zaliczyć również coraz atrakcyjniejsze ceny.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządne konstrukcje żelbetowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę betonu, klasę stali i otulinę. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromną rolę odgrywa długość zakładów prętów. Mowa tutaj przede wszystkim o średnicy wałka giętarki albo dodatkach przeciwmrozowych. W niektórych budynkach ogromną rolę odgrywają również specjalne zabezpieczenia przeciwwodne.

Poszczególne parametry konstrukcji żelbetowych należy umiejętnie dopasować nie tylko do warunków środowiskowych, ale również do przeznaczenia obiektu i aktualnych przepisów przeciwpożarowych/BHP. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście konstrukcje żelbetowe, które spełniają normę EN 1992.

Warto wspomnieć również o tym, że wybranie wysokiej klasy materiałów budowlanych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważną rolę odgrywa również sam projekt konstrukcji żelbetowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.