Coraz większa grupa inwestorów decyduje się na budowę domu pasywnego – energooszczędnego, ekologicznego budynku spełniającego rygorystyczne normy. Domy pasywne są konstruowane w taki sposób, aby były energetycznie samowystarczalne. Jednym z elementów mających ogromne znaczenie dla funkcjonowania tego typu budynków są okna pasywne. Co warto o nich wiedzieć? Czym wyróżniają się na tle standardowych oszkleń? Sprawdź!

Okna pasywne: parametry 

Domy pasywne wykorzystują pasywne źródła ciepła wytwarzane wewnątrz budynku, na przykład energię urządzeń elektrycznych i ludzi, naturalnego ciepła słonecznego i powietrza. Aby innowacyjny system funkcjonował, w domu stosuje się specjalne docieplenia, baterie słoneczne oraz starannie zaprojektowane drzwi i okna.

Przez nieszczelne okna może uciekać nawet do 30% ogrzanego powietrza. Zadaniem okien pasywnych jest ograniczenie tych strat niemal do zera. Okna pasywne charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem Uw, czyli parametrem określającym ilość energii przechodzącej przez okno o powierzchni 1m2 w sekundę.  Okno zostaje uznane za pasywne tylko wtedy, kiedy wartość współczynnika wynosi mniej niż 0,8 W/m²K. Dla porównania, przenikalność cieplna w standardowych oknach często waha się w granicach 1,4–2,5 W/m²K. Korzystne parametry producenci uzyskują między innymi poprzez montowanie zespolonych pakietów szybowych z powłokami niskoemisyjnymi, specjalnych ramek dystansowych, szczelnych ram ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego.

Warto?

Faktem jest, że zakup okien pasywnych jest niemałym wydatkiem. Jednak warto mieć świadomość, że inwestycja szybko się zwróci w postaci zaskakująco niskich rachunków za ogrzewanie.