Wazektomia jest zabiegiem męskiej antykoncepcji, który wykonuje się zazwyczaj jednorazowo, na całe życie. Ta metoda opiera się w dużym uproszczeniu na przecięciu nasieniowodów, aby w ten sposób uniemożliwić przemieszczanie się plemników do nasienia. Oprócz klasycznej metody polegającej na wykonaniu niewielkich nacięć na skórze istnieje jeszcze druga — tak zwana wazektomia bez skalpela. Na czym ona polega? Czy przyczynia się do skrócenia czasu rekonwalescencji? Jaki jest koszt takiego zabiegu?

Wazektomia bez skalpela

Jednym z zabiegów, na który decydują się mężczyźni, jest wazektomia bez skalpela. Od tradycyjnej metody nie różni się podstawowymi aspektami, czyli przecięciem nasieniowodów, podwiązaniem ich końców, umieszczeniem ich w fałdach skórnych, by w ten sposób zapobiec rekanalizacji.

 

W tej procedurze nie stosuje się skalpela, z którego pomocą przecina się warstwy skóry, narusza strukturę i ciągłość naskórka, co wiąże się z koniecznością dłuższej rekonwalescencji i zakładania szwów.

 

Ta metoda opiera się na zastosowaniu specjalnego narzędzia, które służy do wykonania niewielkiego otworu w skórze. Mowa tutaj też o kleszczykach preparacyjnych, które rozciągają skórę na około pół centymetra, by zwiększyć dostęp pozostałych narzędzi do nasieniowodów. Wykonuje się dwa otwory po obu stronach moszny. Po przeprowadzeniu całej procedury nie trzeba zakładać szwów, ponieważ skóra samoczynnie powraca do swojej wcześniejszej postaci. W ciągu kilku dni pacjent nie zauważa większej blizny po wazektomii.

Kiedy wykonuje się wazektomię?

Istnieje szereg wskazań do wykonania wazektomii. Jednym z nich jest oczywiście uniemożliwienie prokreacji, z której rezygnują starsi pacjenci lub już posiadający potomstwo. Należy także wspomnieć o wskazaniach medycznych. Zabieg przeprowadza się również u mężczyzn, którzy ze względu na uwarunkowania genetyczne lub inne choroby nie chcą mieć potomstwa. To także sposób na ochronę kobiety przed ciążą, jeżeli z różnych przyczyn ten stan byłby zagrożeniem dla jej życia lub zdrowia. Każdy aspekt można omówić z lekarzem i rozważyć, czy wazektomia jest dobrym rozwiązaniem w konkretnym przypadku.

Jak przebiega rekonwalescencja po tym zabiegu?

Zaletą wazektomii bez skalpela jest brak blizn i konieczności zdejmowania szwów. Należy jednak pamiętać o tym, iż w okolicy narządów płciowych nastąpiła interwencja chirurgiczna, która wymaga czasu na rekonwalescencję i wygojenie się.

 

W razie dolegliwości bólowych po zabiegu pacjent może przyjmować zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe. Może również stosować zimne okłady, które łagodzą dyskomfort i ból. Zaleca się także zmniejszenie aktywności fizycznej i tymczasową rezygnację z podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pacjent powinien ponadto zaprzestać picia alkoholu, chwilowo powstrzymać się od gorących kąpieli, jak i zachować wstrzemięźliwość seksualną na około siedem dni po zabiegu.

 

Pacjenci po wazektomii mogą liczyć na zwolnienie lekarskie. Zazwyczaj trwa ono od dwóch do siedmiu dni. Ten czas zależy w dużej mierze od tego, czym zawodowo zajmuje się mężczyzna. Przy typowo fizycznej pracy może liczyć na dłuższy odpoczynek i czas na rekonwalescencję.

Jaki może być koszt wazektomii bez skalpela?

Ceny zabiegów mogą się nieznacznie różnić. Wycena jednej takiej procedury to jednak przeważnie około 2200 złotych. To bardzo ważne, aby zastanowić się i przemyśleć swoją decyzję o przystąpieniu do wazektomii. Jej odwrócenie jest możliwe, aczkolwiek wraz z wiekiem maleją szansa na powodzenie rewazektomii. Co więcej, koszt takiego zabiegu jest znacznie wyższy ze względu na długość jego trwania oraz poziom skomplikowania. Ważne, aby zarówno mężczyzna, jak i jego partnerka w pełni świadomie decydowali się na wazektomię, gdyż od tego będzie zależeć ich komfort i satysfakcja z dalszego współżycia.

 

Jeśli rozważasz wykonanie wazektomii, możesz omówić tę kwestię na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi. W trakcie rozmowy uzyskasz wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania, co ułatwi Ci podjęcie decyzji o zabiegu.