Inkontynencja to przypadłość, z którą zmaga się niestety coraz większa część populacji. Dolegliwość ta dotyka zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn i wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to spowodowane jedynie naturalnym procesem starzenia się organizmu. Problem nietrzymania moczu jest ściśle związany nie tylko z ciążą i porodem, ale również właśnie zbyt dużą masą ciała. Nie musi to jednak oznaczać ciągłego stresu i dyskomfortu, dowiedz się jak zapobiec przykrym dolegliwościom.  

Otyłość jako poważna choroba cywilizacyjna XXI wieku

Nadwaga i otyłość uznawane są za choroby cywilizacyjne stanowiące globalny problem zdrowotny, a nadmierna masa ciała klasyfikowana jest jako czynnik poważnie zagrażający zdrowiu i życiu. O nadprogramowych kilogramach mówi się, gdy tkanka tłuszczowa stanowi powyżej 25% masy ciała u mężczyzn lub w przypadku kobiet 30%. Wskaźnikiem, który pomaga obliczyć prawidłową wagę jest BMI – wystarczy podzielić masę ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost, aby uzyskać swój wynik. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że w przypadku nadwagi BMI będzie znajdować się w przedziale 25-29,5 kg/m2, a w razie otyłości – powyżej 30 kg/m2.

 

Najczęściej spotykana przyczyna nadmiernej masy ciała to niezdrowy tryb życia – nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Niestety duży wpływ na przybieranie wagi mają również niektóre choroby takie jak nadczynność tarczycy czy zaburzenia odżywiania.

Nietrzymanie moczu a nadwaga i otyłość – czy nadmierna waga ma wpływ na inkontynencję? 

Nadmierna masa ciała może powodować wiele problemów zdrowotnych. Pomijając brak kondycji, ciągłe zmęczenie, ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2, nadwaga może być także źródłem problemu nietrzymania moczu. Najczęściej u pacjentów występuje wtedy inkontynencja wysiłkowa lub mieszana.

 

Dzieje się tak przez zbyt duży nacisk na mięśnie dna miednicy oraz organy wewnętrzne takie jak pęcherz. Zbędne kilogramy powodują na tyle silne napięcie w tych rejonach, że niechciany wyciek moczu jest nieunikniony. Początkowo dolegliwość będzie można zauważyć w trakcie kichania czy kaszlu, jednak wraz z rozwojem choroby inkontynencja może wystąpić również przy wstawaniu czy w trakcie spoczynku.   

Jak radzić sobie z problemem nietrzymania moczu? 

Inkontynencja jest niezwykle częstą dolegliwością wśród osób otyłych. Aby do niej nie dopuścić warto zawczasu podjąć odpowiednie kroki w walce z nadwagą. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na przyzwyczajenia żywieniowe – różnorodna i zdrowa dieta to podstawa w walce ze zbędnymi kilogramami. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych i i bogatych w tłuszcze. Niezwykle pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem. Specjalista pomoże stworzyć indywidualnie dopasowany do potrzeb organizmu plan żywieniowy – pozwoli to na odpowiednią suplementację składników odżywczych. Ważnym krokiem jest również wizyta u fizjoterapeuty oraz uroginekologa – medyk po dogłębnym wywiadzie z pacjentem wskaże możliwe metody leczenia i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia.

 

Należy jednak pamiętać, że droga do zdrowego ciała i szczupłej sylwetki wymaga czasu. Aby zapobiec ewentualnemu popuszczeniu, warto korzystać z produktów higienicznych dostępnych na rynku. Podpaski i wkładki mogą jednak okazać się niewystarczającym wsparciem. Tampony na nietrzymanie moczu polskiej marki URITAM pozwolą każdej  kobiecie czuć się bezpiecznie i komfortowo przez cały dzień. Produkty są dyskretne, zupełnie niewidoczne pod bielizna i zapewniają ochronę nawet przez 12 godzin. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym problem inkontynencji może być tylko wspomnieniem, a nie barierą w codziennym życiu. Tampony na nietrzymanie moczu pomagają odzyskać pewność siebie i usuwają ryzyko popuszczenia.